Skrb za dobro počutje in zdravje otrok je ena izmed pomembnih nalog vseh zaposlenih v Vrtcu Log-Dragomer. Zdravo, varno in čisto bivalno okolje vrtca oblikujemo s pomočjo vzpostavitve zdravstveno-higienskega režima, ki temelji na določilih Zakona o vrtcih, Pravilnika o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca ter navodil in priporočil strokovnih institucij. Zdravje otrok krepimo z veliko aktivnostmi na prostem ob različnih vremenskih pogojih, obenem pa skrbimo za ustrezno higieno in preprečevanje okužb, preprečevanje poškodb, zagotavljamo kakovostno prehrano in privzgajamo pravilen odnos do prehranjevanja in do zdravja.
Pri načrtovanju jedilnikov sledimo standardom in normativom za prehrano predšolskih otrok, Smernicam zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah in Praktikumu jedilnikov zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (od prvega leta naprej). Čas obrokov je ustrezno razporejen skozi dan bivanja v vrtcu. Otroci se učijo kulturnega prehranjevanja. V starejših skupinah v času kosila uporabljamo pogrinjke, otroci si sami postrežejo s tekočino, solato. Dežurstvo se prične uvajati že zgodaj.
Na dva meseca oziroma po potrebi se sestanemo vodja vrtca, vodja prehrane, vodja kuhinje, predstavnik A ter B vhoda vrtca in izmenjamo mnenja o jedilniku; kakovosti, pohvalah, predlogih. Pri sestavi jedilnika smo pozorni na letni čas in sezonsko hrano. Jedilniki so obogateni z veliko svežega sezonskega sadja in zelenjave ter s polnovrednimi žiti in žitnimi izdelki. V prehrano vključujemo tudi integrirana in eko živila. Vključili smo slovenski med, jajca, bio mlečne izdelke, bio kruh in pekovsko pecivo, eko sadje in zelenjava, lokalno pridelane jagode, borovnice ter jogurt domače pridelave. Kakovost in varnost živil zagotavljamo z vzpostavljenim preventivnim sistemom HACCP.
Prehrana v vrtcu je organizirana enotno. Jedilnik se za jaslično skupino in diete prilagaja v kuhinji. Drugo vrsto prehrane – dietno prehrano – nudimo le otrokom, ki iz zdravstvenih razlogov običajno pripravljene hrane ne morejo uživati. Potrebno je prinesti potrdila alergologa ali pediatra. Veljavnost potrdila je eno leto, zato starše naprošamo, da prinesejo novo potrdilo ali pa sporočijo, če otrok diete ne potrebuje več.
Ostalih oblik prehranjevanja (npr. vegetarijanska prehrana, posebnih oblik prehrane iz verskih razlogov in drugih razlogov) ne nudimo. Po priporočilih stroke javnega zdravja namreč predšolski otroci za rast in razvoj nujno potrebujejo mešano prehrano. Razne alternativne oblike prehranjevanja tako ne zadovoljujejo prehranskih potreb otroka in so zato za to populacijo nevarne in strokovno nesprejemljive.
V vrtcu zagotavljamo štiri obroke dnevno: zajtrk, dopoldanska malica (sadni krožnik), kosilo, popoldanska malica. Otroci imajo ves čas bivanja v vrtcu na razpolago vodo in čaj.
Starši lahko spremljajo prehrano v vrtcu z jedilniki, ki so na vpogled na oglasnih deskah ter na internetni strani.
Zavedamo se, da skrb za zdravje in odnos do zdravja nista prirojena, zato je potrebno to zavest razvijati že pri otrocih.